Акад. Денков в Габрово: Ниското заплащане на медицинските сестри е скандално и самоубийствено
Малките заплати на сестри и акушерки са престъпление срещу българския народ и буквално го убиват, обясни бившият премиер на България

„За да се реши проблема с липсата на медицински сестри и акушерки има един фактор – това е заплащането и условията на труд. Аз намирам за абсолютно скандално и самоубийствено , ако щете, че срещаме съпротива, и то от няколко години, регламентирано да се вдигне заплащането на тези медицински кадри – изключително важни и изключително дефицитни не само в България”. Това заяви на пресконференция в Габрово днес, 19 май, бившият министър-председател на България акад. Николай Денков от коалиция „Продължаваме промяната- Демократична България”.
В срещата с медиите участие взеха още депутатът от ПП ДБ от Габровска област Богомил Петков, председателят на ПП-Габрово Николай Томитов и общинският съветник от ПП ДБ в ОбС-Габрово Петър Петров.
По отношение на повишаване заплатите на медицинските сестри и акушерки акад. Денков допълни: „Отново имаме саботиране на този процес, отново имахме предложение в бюджета на Здравната каса да се отделят средства специално за тях. И това нещо беше отхвърлено! Преди това променихме закона, за да може Здравната каса да им дава по-високо заплащане, отделно започнахме да даваме специално средства за болниците в поотдалечени болници. Така че ние системно работим, за да може тези хора да получат по-добро заплащане и условия за работа.
Тези медицински кадри искат да останат в България и аз смятам, че тези, които пречат на този процес, буквално – убиват българи! Защото когато няма медицински сестри, няма правилно отношение лекари – медицински сестри, няма подготвени акушерки…Като премиер ходих в едно родилно отделение в Северозападна България, в Монтана, и там акушерки ми казаха: „Ние изчезваме, няма да има кой да изражда децата…” Аз смятам , че това е престъпление срещу българския народ!
Ние ще продължим да се борим за тях. А можем и трябва да обучаваме повече медицински сестри. Смятам, че трябва да се разреши да има филиали там, където има големи болници, за да се обучават повече такива кадри. И между другото, в Североизточна България – в Добрич и в Силистра в момента се откриват филиали за медицински сестри. Точно затова като министър аз въведох картата на висшето образование в България, за да се види точно къде какво липсва.
Акад. Денков коментира и въвеждането за изучаване на религия в училищата. Според него дискусията по този въпрос не се води с аргументи, а на базата на емоции. „ Казва се, че религията ще бъде ще бъде избираема като предмет, а тя от няколко години всъщност е избираема. И това, което се дава като аргументи, защо трябва да стане задължителна, всъщност са аргументи, свързани със слабости в нейната организация – че няма достатъчно учители, че няма достатъчно подготвени хора, а може би и желаещи деца, но все пас в момента 12 хиляди деца са избрали този предмет свободно. Аз смятам, че религията трябва да остане както и досега – избираем предмет, и да се подпомогне там, където има желаещи, да се подпомогнат неделните училища към храмовете – обясни акад. Денков.
Аз виждам проблеми, ако я направим задължителен предмет. Моят въпрос, който поставих на Кръглата маса , но не получих отговор е как виждат този предмет като задължителен в смесените региони. Разделяме децата по етнически признак от една и съща паралелка и казваме: „Вие сега отивате да учите православие, вие – ислям …” Това без съмнение ще създаде доста проблеми. Така че моя апел е този разговор да продължи, да бъде на базата на аргументи. Превръщането на този предмет в задължителен ще има доста сериозни негативни ефекти.
В края на срещата с медиите думата взеха и останалите участници. Петър Петров обясни, че бюджета на Община Габрово е разпределен непропорционално. Че е подценена демографската картина, а в спорта има чисто корупционно разпределение – от 850 000 лв. общо, повече от половината – 450 000 лв. се дават на един частен футболен клуб.
А в емоционално слово накрая депутатът Богомил Петков обясни ходенето си по мъките във връзка с изграждането на тунела под Шипка и на обходния път на Севлиево. „Няма сега рестарт на проекта за тунела, както някои се опитват да представят нещата – обясни той. – По този проект не е спирано да се работи и всяка година е имало пари за него. „Тази година са над 36 милиона в един раздел, има и още 23 милиона в друг. „Само да има кой да работи! Но проблемът е, че някои хора тук не са си свършили работата”, допълни депутатът. И обеща да даде специална пресконференция по въпроса за тунела под Шипка, обходния път и водната криза в Севлиево.