Големият музикален шлем на Преслав – шест първи места за едно лято!
Той е само на 11 години. И само за една спечели първите места в шест от най-престижните национални конкурса в България!
Той е само на 11 години. И само за една спечели първите места в шест от най-престижните национални конкурса в България! С музикален инструмент, на който свири само от година и половина. Неговото име е Преслав и тепърва ще става все по-известно. При това – заслужено.
Юлиана Близнакова
Трябва да знаете за това момче!
Защото е талантливо, добро, устремено, дисциплинирано. Защото е отдадено на българския музикален фолклор, играе пъргаво, удря здраво тъпана, но е влюбено в кавала. И защото е от Ловеч.
Едва ли някой би се изненадал от любовта на Преслав към народната музика и народните танци. В семейството му това е начин на живот, начин на мислене. Майката – Маргарита Атанасова е професионален хореограф и ръководител на фолклорен танцов ансамбъл „Магия“. Таткото – Илия Стефанов е танцьор по призвание и душа (когато го наблюдавам да танцува, все си мисля, че успешно конкурира танцьорa с най-бързите крака Майкъл Флетли).
Иска ми се повече хора да научат за Преслав Илиев. Той е само на 11 години. Виждаме момчетата на неговата възраст на улицата с колелета, тротинетки, топки, ролери и щури игри – това е толкова естествено за малчуганите. Ежедневието на Преслав обаче е различно и категорично е негов личен избор. Никой не му е размахвал над главата указания кога, колко и как да се упражнява, за да стане добър изпълнител на кавал. Той просто иска това и с цялото си същество е устремен към най-голямата си мечта – да стане толкова добър изпълнител, че да го слуша публика на световна сцена. И както е тръгнало – съвсем възможно и логично е това да стане.
От година и половина Преслав свири на един от най-трудните български народни инструменти – кавал. Не се отделя от него. В началото първи насоки му дава Илиян Димитров – добре известен музикант в гр. Ловеч.
През лятото на 2019 г. за Преслав решаваща се оказва срещата с не кой да е, а с кавалджията д-р Владимир Величков – преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, от скоро преподавател и в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, създател и ръководител на успешната студентска формация „Жарава“. Срещат се случайно на фолклорния фестивал в Жеравна, където д-р Владимир Величков има концерт с добре известния български оркестър „КАНАРИТЕ“. „Там го насочих към моя учител Валентин Недялков – преподавател в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен“, споделя Величков.
Случайно или не, късметът ги среща – преподавателят Владимир Величков – изключително прецизен, отличен музикант, педагог и творец – и Преслав Илиев – ученик, прохождащ в овладяването на музикалния инструмент кавал.
За своя ученик, д-р Владимир Величков казва: „Очарован съм от невероятния талант, дисциплината, отговорността и трудолюбието на Преслав. Рядко се срещат такива нешлифовани диаманти – упорити, устремени да бъдат най-успешни. Когато започнахме да работим, моето желание бе да го подготвя така, че щом се появи на сцената – да омагьоса, да изненада журито и да вземе първа награда. С трудолюбието и таланта на Преслав, това бе съвсем реално и е истинско удовлетворение.“
А наградите от горещото лято на 2021 г. са безспорно доказателство. Както споделя още д-р Владимир Величков – през това лято Преслав направи „Големия шлем“ – шест първи места от шестте най-престижни национални конкурса в България. Ето фактите:
- Първо място от Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“ – Лясковец – 2021. Тук Преслав получава и Специалната награда – кавал, изработен от най-добрия майстор на кавали в България – Стоян Иванов.
- Първо място от Национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ – Монтана – 2021
- Първо място и стипендия от Национален фолклорен конкурс „Песенна дъга над Кутев“ – 2021 – гр. Котел. Тук му се случва и нещо много вълнуващо. На конкурса присъства съпругата на един от най-добрите български кавалджии Стоян Станков от Търговище. В памет на своя съпруг г-жа Станкова е решила да подари кавала му на някое талантливо дете. Когато чула изпълнението на Преслав Илиев, развълнувана, но без всякакво колебание тя дарява този инструмент на нашето ловешко момче.
- Първо място от Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ – 2021 – гр. Русе
- Първо място и „Златна лира на Орфей“ от Национален фолклорен конкурс „Орфееви таланти“ – 2021 – гр. Пловдив
- Първо място от Национален фолклорен конкурс „Орфеево изворче“ – 2021 г. – гр. Ст. Загора
Участието в конкурсите го среща и с една интересна личност – японец, влюбен в българския музикален фолклор. Мистър Танака от Токио. От него Преслав запомня нещо много важно – не трябва да се главозамайва, музикантите трябва да са приятели помежду си. Още много работа очаква младото ловешко дарование. Изграждането на един музикант е сложен, дълъг, изпълнен с много труд процес. Но Преслав е уверен и отдаден на своя избор – макар и само в 6 клас от септември т.г. той вече ще се обучава в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен.
За работата си с Преслав Илиев, неговият преподавател д-р Владимир Величков е категоричен: „Работя с него така, че той да бъде моето лице. Както аз представям него, така и той представя мен, да е на ниво и… ако не е подготвен – няма да го пусна на сцената! Предстои много работа по усвояването на традиционните характерни, автентични образи на старите майстори на кавалджийското изкуство. Същевременно и усвояване на най-съвременните технически прийоми при свиренето на кавал. Това е дълъг и труден път, който разкрива необятните тайни на музицирането на кавала. Преслав има качества, въпросът е да следва пътя. Много ми харесва това хлапе…, допада ми!“
Да, така е. Талантът е дар свише – или го имаш или не. Но трудът, който полагаш, за да го развиеш, си е твоя работа. Преслав е избрал да положи огромен труд, да става все по-добър в майсторлъка да свири на кавал. И го прави ежедневно, ежечасно.